Вітаю!
Тeма уроку:
"«Собаче серце» М. Булгакова як метафора соціальних експериментів революційної доби."
Історія розвитку суспільства – це історія проб та помилок, соціальних потрясінь та геніальних відкриттів. Розум людини, як і його фантазія не мають кордонів. Але людина не може претендувати на роль Бога. Порушення законів природи часто має трагічні наслідки.
Сьогодні ми з вами продовжуємо вивчати творчість великого письменника ХХ століття М. Булгакова – повість «Собаче серце», в основі якого знаходиться експеримент відомого вченого.
Повість «Собаче серце» М. Булгакова написана у 1925 році, але опублікована тільки в 1987 році, це шедевр булгаковської сатири. Давайте згадаємо, що ми називаємо сатирою?
Сатира - (від лат. satira, від satura - суміш, усяка всячина) - різновид смішного, комічного; особливий спосіб художнього відображення дійсності, який полягає в осудливому осміянні негативного - суспільних явищ, людських вад тощо.
Гумор - художній прийом у творах літератури або мистецтва, заснований на зображенні чого-небудь у комічному вигляді.
Жанр – фантастика, сатиричний памфлет
Основний конфлікт повісті – між професором Преображенським та його витвором – Шариковим.
Пес стає людиною, але його вчинки визначають гени, отримані від п’яниці й хама Клима Чугункіна: «…у нього вже не собаче, а саме людське серце. І саме паршиве із всіх, які існують у природі!». Контраст між інтелектуальним початком, втіленим в інтелігентних людях, фізіологах Преображенському й Борменталем, і темними інстинктами «гомункула» Шарикова (з низьким, скошеним чолом) настільки разючий, що створює не тільки комічний, гротескний ефект, але й зафарбовує в трагічні тони
Прочитавши твір ви побачили результат експерименту професора Преображенського, який нічого доброго не приніс. Людина не може брати на себе роль Творця і грубо вмішуватися в природу. Шариков приносить у дім і в життя професора розруху. Але в повісті революція – це теж експеримент. Швондер – це представник нової генерації, який вийшов із пролетаріату і став «господарем життя».
Давайте виведемо таку логічну формулу двох експериментів:
Шарик → Шариков → розруха в домі професора
Пролетаріат → хазяїн життя → розруха в країні
2. Дайтe , будь ласка, відповіді на запитання усно.
1.У чому ви вбачаєте попередження автора повісті «Собаче серце» М. Булгакова?
2. Над чим ми повинні з вами замислитися?
3. Як ви ставитеся до клонування?
4. Чи потрібно штучно фабрикувати людей, втручатися в процеси життя?
5. Чи обмежується експеримент операцією професора Преображенського?
6. Що таке розруха в розумінні професора? А в вашому розумінні?
7. Чи актуальна повість сьогодні?
Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру «Яку пораду я можу дати Шарикову»
Немає коментарів:
Дописати коментар